Zarząd Oddziału Okręgowego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Słupsku
Jesteś tutaj Archiwum    /     - informacje zamieszczone w mediach w marcu, kwietniu i maju    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Siedziba: Słupsk ul. Reymonta /komisariat Policji/ wejście od ulicy A.Mickiewicza, Tel.: 47 7420412, E-mail: emeryci.slupsk@hotmail.com

- informacje zamieszczone w mediach w marcu, kwietniu i maju

RadioZET /Wiadomości /Kraj / Byli funkcjonariusze SB mają stracić wysokie emerytury
Byli funkcjonariusze SB mają stracić wysokie emerytury


Ruszyły prace nad przepisami, które odbiorą wysokie emerytury funkcjonariuszom SB - dowiedziało się Radio ZET. MSWiA szacuje, że chodzi o 24 tysiące osób. Według wiceministra Jarosława Zielińskiego, nowelizacja ustawy w tej sprawie ma być gotowa za dwa miesiące.
Osiem lat temu uchwalono ustawę dezubekizacyjną, ale według kierownictwa MSWiA tamta ustawa nie przyniosła oczekiwanych skutków. Część funkcjonariuszy uciekła przed obniżkami przechodząc na wojskowe renty, bo te nie były obniżane. Dodatkowo część przepisów zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.
Politycy PiS maja nadzieję, że teraz Trybunał zajęty sam sobą nie będzie pochylał się nad tematem emerytur funkcjonariuszy. Jest jednak problem co zrobić z tymi, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani po 90 roku.
Kierownictwo MSWiA skłania się jednak do tego, by obciąć im emerytury za pracę w SB za lata przed weryfikacją. Rozwiązanie znajdzie się w nowelizacji ustawy z 2008 roku. Przepisy prawdopodobnie będą zakładały, że uposażenie byłego funkcjonariusza po obniżce nie będzie mogło być niższe niż średnia krajowa emerytura.   
Według MSWiA na emerytury byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb wydajemy rocznie około 8 miliardów złotych. Przeciętne świadczenie to 4-6 tysięcy złotych.
Radio ZET/MAG/AK
https://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Emerytury-dla-SB-00019852

 

PiS utnie emerytury byłym esbekom. Ruszyły prace nad nowym prawem


1. Na obniżenie emerytur pozwolą przepisy, nad którymi pracuje MSWiA
2. Nowe prawo ma być gotowe za dwa miesiące
O sprawie jako pierwsze poinformowało Radio Zet. Rozgłośnia podała, że nawet ponad 24 tys. osób może stracić wysokie emerytury. Prawdopodobnie po obniżce świadczenia nie będą jednak niższe niż średnia emerytura krajowa.
MSWiA zastanawia się, jak postąpić z osobami, które pozytywnie przeszły weryfikację w 1990 roku. Jak przekazało radio, jest pomysł, by obciąć im emerytury za pracę w SB za lata przed weryfikacją.
Wysokie emerytury
Radio Zet podało też dane ministerstwa, z których wynika, że przeciętna emerytura byłego funkcjonariusza to 4-6 tys. zł, a rocznie państwo wydaje na te świadczenia 8 mld zł.


https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19742175,pis-chce-zabrac-esbekom-wysokie-emerytury-ruszyly-prace-nad.html#BoxNewsLink

"Dziennik Polski": Wielkie cięcie esbeckich emerytur. Zamiast 20 tysięcy – 880 złotych miesięcznie


"Niektórzy byli funkcjonariusze PRL-owskiej policji politycznej biorą miesięcznie ponad 20 tys. zł świadczeń. MSWiA chce im dać niespełna 900 zł" - pisze w piątkowym wydaniu "Dziennik Polski". "To się powinno stać już dawno. 27 lat mija od końca komunizmu, a wciąż nie poradziliśmy sobie z emeryturami szczególnie „zasłużonych” dla poprzedniego systemu. Przecież oni walczyli z Polakami w imieniu obcego mocarstwa, jakim był Związek Sowiecki" - podkreśla Krzysztof Bzdyl, były działacz Konfederacji Polski Niepodległej i NSZZ „Solidarność”.
Jak pisze "Dziennik Polski", nowe przepisy ws. esbeckich emerytur mają być gotowe za dwa miesiące. "
Resort Mariusza Błaszczaka chce obciąć emerytury wszystkich byłych funkcjonariuszy SB do dopuszczonego prawem minimum. Obniżka obejmie również tych, którzy na początku lat 90. XX wieku przeszli pozytywnie weryfikację w służbach po upadku PRL. Ich świadczenia zmniejszone zostaną w części proporcjonalnej do czasu spędzonego w szeregach SB. W sumie zmiany obejmą prawie 25 tysięcy osób" - tłumaczy gazeta.
Jak wylicza "Dziennik Polski", każdego roku na świadczenia dla byłych funkcjonariuszy policji politycznej budżet państwa wydaje ok. 8 mld zł. "Rekordziści dostają co miesiąc świadczenia przekraczające 20 tys. zł, zaś średnia emerytura wynosi 4-6 tys. zł, a w przypadku generałów - prawie 9 tys. zł. Teraz mieliby otrzymywać najniższą, która od 1 marca wynosi 882,56 zł brutto" - podaje gazeta.
Wybieranie sobie różnych grup zawodowych, które chce się po 30 latach ukarać za komunizm, kłóci się z moim rozumieniem sprawiedliwości. Kolaborantami z okupantem byli wszyscy członkowie PZPR, którzy przecież szli tam w ogromnej większości dla pieniędzy. Do dziś mają z tego przywileje życiowe, stanowiąc grupę beneficjentów komunizmu - komentuje pomysł PiS były opozycjonista, a później parlamentarzysta Jan Rokita.


Czytaj więcej na https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dziennik-polski-wielkie-ciecie-esbeckich-emerytur-zamias20,nId,2161094#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/zetna-do-minimum-esbeckie-emerytury,9487223/

 

 

TYLKO U NAS/publikacja: 24.04.2016 aktualizacja: 20:12/
Błaszczak: ubecy nie będą cieszyli się wysokimi emeryturami, projekt ustawy przygotowany
 
Mamy przygotowany projekt ustawy deubekizacyjnej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ona spowoduje, że byli ubecy nie będą cieszyli się przywilejami, jakie wciąż niestety jeszcze mają. Przywileje to wysokie emerytury. To powinno być zrobione dawno temu – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA mówił również o znaczeniu symboli w polityce historycznej.

TVP Info
https://www.tvp.info/25038931/

 

 


Projekt i wykonanie: InforpolNET