GABINET KOMENDANTA GłÓWNEGO POLICJI
DYREKTOR
02-514 Warszawa, ul. Pulawska 148/150; tel. (22) 60 123 94, fax (22) 6011567, email: gabinetkgp@policja.gov.pl
Warszawa, dnia 19 grudnia 2012r.
Komendant Wojewódzki Policji wg rozdzielnika
Komendant Stołeczny Policji
Komendant - Rektor
Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie
Komendant
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
Komendant Szkoły Policji wg rozdzielnika
Dyrektorzy Biur KGP wg rozdzielnika
Z uwagi na liczne zapytania kierowane do Gabinetu Komendanta Głównego Policji, dotyczące możliwości przyznawania asysty honorowej podczas pogrzebów funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa Komendant Gl6wny Policji nadinsp. Marek Działoszyński polecił opracowanie jednoznacznej wykładni prawnej w sprawie zasad przyznawania policyjnej asysty honorowej podczas uroczystości pogrzebowych, określonych w Rozdziale II, dziale 11 pn. "Uroczystości pogrzebowe z udziałem policyjnej asysty honorowej" Zarządzenia nr 122 Komendanta Gl6wnego Policji z dnia 25 maja 2012 roku w sprawie ceremoniału policyjnego (Dz. Urz. KGP.2012.27).
Stanowisko opracowane w Komendzie Głównej Policji odnosi się do obowiązującego stanu prawnego, w tym regulujących przedmiotowe kwestie przepisów Ustawy z dnia 6 kwietnia "O Policji - tj. art. od 146-153,(DZ.U. z 2011 r. Nr 287, poz.2687, Nr 217, poz.1280 i nr.230, poz.1371).
Z treści stanowiska wynika, ze ustawodawca w art. 153 ustawy 0 Policji wskazał, iż ilekroć w przepisach prawa jest mowa 0 "Milicji Obywatelskiej" i "funkcjonariuszach Milicji Obywatelskiej", należy przez to rozumieć "Policji" i "policjantów". jednocześnie w art. 150 ust.1 Ustawy, ustawodawca określił, że dotychczasowi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej lub Służby Bezpieczeństwa, którzy podejmą służbę w Policji, albo zostaną zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych zachowują ciągłość służby zatrudnienia. Ponadto ustawodawca uregulował, iż funkcjonariusze zwolnieni ze służby w Milicji Obywatelskiej, którzy nie podejmą służby lub pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zachowują uprawnienia przewidziane dla funkcjonariuszy zwolnionych ze służby na podstawie art. 41, ust.2 pkt.5 chyba, że nabyli uprawnienia do zwolnienia ze służby na korzystniejszych warunkach.
Wobec powyżej przedstawionych regulacji Ustawy 0 Policji funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej - w rozumieniu art. 153 Ustawy 0 Policji w zw. z art. 149 ust.l - to znaczy jeżeli stali się funkcjonariuszami Policji z chwila rozwiązania Milicji Obywatelskiej, przyznane zostały prawa i obowiązki policjanta, w tym prawo do policyjnej asysty honorowej podczas pogrzebów.
Ustawodawca jednocześnie reguluje w art. 149 ust. 2 Ustawy 0 Policji zastrzeżenie, które stanowi, ze do funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, którzy do dnia 31 lipca 1989 r. byli funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa, nie stosuje się zapisów ust. 1 - co oznacza, iż nie stali się oni policjantami, oraz w związku z regulacją art. 150 ustawy stwierdzającej, że jeżeli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa nie podjęli służby w Policji, to nie zachowują ciągłości służby, W takiej sytuacji nie jest możliwe w stosunku do tych funkcjonariuszy zastosowanie art. 153 Ustawy 0 Policji - tzn. że wobec tej grupy funkcjonariuszy nie obowiązują regulacje prawne dotyczące policjantów, w tym również postanowienia Zarządzenia nr 122 Komendanta Glównego Policji z dnia 25 maja 2012 r. w sprawie ceremoniału policyjnego (Dz. Urz.KGP . 2012.27).
Wobec delegacji jakiej udzielił Komendant Gl6wny Policji kierownikom jednostek organizacyjnych PoIicji w Rozdziale I, dziale 1./ pkt 7. i Rozdziale III, dziale 11, pkt. 1-9 Zarządzenia nr 122 z dnia 25 maja 2012 r. w sprawie ceremoniału policyjnego oraz mając na uwadze potrzebę wyeliminowania wszelkich wątpliwości przy podejmowaniu decyzji w sprawach dotyczacych kierowania policyjnej asysty honorowej do udziału w pogrzebach funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa przekazuję zgodnie z poleceniem nadinsp. Marka Działoszyńskiego Komendanta Głównego Policji powyżej zaprezentowaną wykładnię prawną - do wiadomości i stosowania w podległych jednostkach organizacyjnych Policji.
mł. insp. Marek Walczak
.,