Wycieczka integracyjna Koła SEiRP w Kościerzynie; Gniew – Kwidzyn- Grudziądz .
W dniu 10 września 2016 roku Zarząd Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Kościerzynie, zorganizował druga w tym roku wycieczkę integracyjno- krajoznawczej trasą warowni krzyżackich na terenie woj. Pomorskiego i kujawsko-pomorskiego dla członków Koła oraz rodzin . W wycieczce uczestniczyło 46 osób w tym dwie osoby z Koła Powiatowego ZEiRP RP Kościerzyna .
Pierwszym punktem zwiedzania był zamek w Gniewie wraz z starym miastem . W trakcie którego zapoznaliśmy się z historią zamku oraz związanego nieodłącznie z nim miasta . Szczególną uwagę i zainteresowanie wzbudziła architektura zamku ,wnętrza wraz ze stałymi wystawami w części podziemnej o tematyce - dawne narzędzia tortur , na wyższej kondygnacji kaplica urzekająca w swej prostocie , rekonstrukcja namiotu Wielkiego Mistrza z salą audiowizualną. Z ganków najwyższej kondygnacji rozpościerał się malowniczy widok na Wisłę i okolice oraz Stare Miasto które było następnym etapem naszej wędrówki.
Po około 3 godzinnym pobycie udaliśmy się do Kwidzyna gdzie oczekiwał na nas prezes tamtejszego Koła SEiRP kol. Tadeusz Żebrowski udzielając nam pomocy w zwiedzaniu miasta. Rozpoczęliśmy od konsumpcji obiadu celem wzmocnienia sił przed dalszym zwiedzaniem. Na dziedzińcu zamku w Kwidzynie w tle przepięknego widoku wspólne zdjęcie a następnie zwiedzanie W części piwnicznej eksponaty archeologiczne oraz narzędzia tortur. Na pietrze w ganku wiodącym do gdaniska duża ekspozycja etnograficzna związana z życiem codziennym okolicznych mieszkańców od XVI wieku , w innych pomieszczeniach ekspozycje różnych tematycznie kolekcji. W stojącej obok katedrze zwiedziliśmy kryptę Wielkich Mistrzów, kaplica bł. Doroty oraz odkryte na ścianach wnętrza katedry polichromie z okresu późnogotyckiego.
Ostatnim etapem naszej wycieczki było miasto Grudziądz , zwiedzanie rozpoczęliśmy od przepięknego widoku na miasto z Kępy Strzemięcińskiej . Dalsza część to zwiedzanie zabytków w części starego miasta - zespół spichlerzy nad rzeką Wisłą z jedyną zachowaną bramą –„ Bramą Wodna” z początku XIV wieku , pozostałości po murach zamku , Góra Zamkowa z wieżą Klimek i z widokiem na miasto oraz rynek miasta z ośmioma odchodzącymi w różne strony ulicami .
Po godz. 19.00 będąc pod wrażeniem poznanych miejscowości i wiążących się z nimi historii i ciekawostek udaliśmy się w podróż powrotną do Kościerzyny. Wycieczka była okazją do wspólnego spotkania, nawiązania kontaktów towarzyskich oraz „odskocznią” od monotonii dnia codziennego. Chociaż część osób w przeszłości była w tych miejscowościach jednak przy korzystaniu z profesjonalnego przygotowania tras zwiedzania przez przewodników w każdym z tych miast, historią była odbierana w innej atmosferze a wręcz przenosząc do czasów minionych i nieznanych zdarzeń z historii . Nieodzownym atrybutem była również dopisująca nam pogoda .
Oprac. J. Landowski
W zał. 10 zdjęć wyk. J. Landowski