Zarząd Oddziału Okręgowego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Słupsku
Jesteś tutaj Region Gdański    /     ARCHIWUM    /     Wycieczka integracyjna Koła SEiRP w Kościerzynie; Gniew – Kwidzyn- Grudziądz .    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Siedziba: Słupsk ul. Reymonta /komisariat Policji/ wejście od ulicy A.Mickiewicza, Tel.: 47 7420412, E-mail: emeryci.slupsk@hotmail.com

Wycieczka integracyjna Koła SEiRP w Kościerzynie; Gniew – Kwidzyn- Grudziądz .

Wycieczka integracyjna Koła SEiRP w Kościerzynie;  Gniew – Kwidzyn- Grudziądz .

W dniu 10 września 2016 roku  Zarząd  Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Kościerzynie,  zorganizował druga w tym roku  wycieczkę integracyjno- krajoznawczej trasą warowni krzyżackich na terenie woj. Pomorskiego i kujawsko-pomorskiego   dla członków Koła oraz rodzin . W wycieczce uczestniczyło 46 osób w tym dwie osoby z  Koła Powiatowego ZEiRP RP Kościerzyna . 
Pierwszym punktem zwiedzania był zamek w Gniewie wraz z starym miastem . W trakcie którego zapoznaliśmy  się  z historią zamku oraz związanego nieodłącznie z nim  miasta . Szczególną uwagę i zainteresowanie wzbudziła architektura zamku ,wnętrza  wraz ze stałymi wystawami  w części podziemnej o tematyce -  dawne narzędzia tortur  , na wyższej kondygnacji kaplica urzekająca w swej prostocie , rekonstrukcja namiotu  Wielkiego Mistrza z salą audiowizualną. Z ganków najwyższej kondygnacji rozpościerał się malowniczy widok na Wisłę i okolice oraz Stare Miasto które było następnym etapem naszej wędrówki.
Po około 3 godzinnym pobycie udaliśmy się do Kwidzyna gdzie oczekiwał na nas prezes tamtejszego Koła SEiRP  kol. Tadeusz Żebrowski udzielając  nam pomocy w zwiedzaniu miasta. Rozpoczęliśmy od konsumpcji obiadu celem wzmocnienia sił przed dalszym zwiedzaniem.  Na dziedzińcu  zamku w Kwidzynie w tle przepięknego widoku wspólne zdjęcie a następnie  zwiedzanie W części piwnicznej  eksponaty archeologiczne  oraz narzędzia tortur. Na pietrze w ganku wiodącym do gdaniska  duża ekspozycja etnograficzna związana z życiem codziennym okolicznych mieszkańców od  XVI wieku ,  w innych pomieszczeniach ekspozycje różnych tematycznie kolekcji. W stojącej obok katedrze  zwiedziliśmy kryptę Wielkich  Mistrzów, kaplica bł. Doroty oraz odkryte na ścianach wnętrza katedry polichromie z okresu późnogotyckiego. 
Ostatnim etapem naszej wycieczki było miasto Grudziądz , zwiedzanie rozpoczęliśmy od  przepięknego widoku na miasto z Kępy  Strzemięcińskiej . Dalsza część to zwiedzanie zabytków w części starego miasta  - zespół spichlerzy nad  rzeką   Wisłą z jedyną  zachowaną bramą –„ Bramą Wodna” z początku XIV wieku  ,  pozostałości po murach zamku , Góra Zamkowa z wieżą Klimek i z widokiem na miasto oraz rynek miasta z ośmioma odchodzącymi w różne strony ulicami . 
Po  godz. 19.00 będąc  pod wrażeniem  poznanych miejscowości  i wiążących się z nimi historii i  ciekawostek udaliśmy się w podróż powrotną do Kościerzyny. Wycieczka była okazją do wspólnego spotkania, nawiązania kontaktów  towarzyskich oraz „odskocznią” od  monotonii dnia codziennego. Chociaż część osób w przeszłości była w tych miejscowościach jednak przy korzystaniu z profesjonalnego przygotowania tras zwiedzania  przez  przewodników w każdym z tych miast, historią była odbierana w  innej atmosferze a wręcz przenosząc do czasów  minionych i nieznanych zdarzeń z historii . Nieodzownym atrybutem była również dopisująca nam pogoda . 

 

 Oprac.  J. Landowski

W zał. 10 zdjęć wyk. J. Landowski  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET