Zarząd Oddziału Okręgowego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Słupsku
Jesteś tutaj Region Gdański    /     ARCHIWUM    /     Wycieczka do Gdańska członków koła w Kościerzynie    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Siedziba: Słupsk ul. Reymonta /komisariat Policji/ wejście od ulicy A.Mickiewicza, Tel.: 47 7420412, E-mail: emeryci.slupsk@hotmail.com

Wycieczka do Gdańska członków koła w Kościerzynie

Koło SEiRP  Kościerzynie - Wycieczka integracyjna na trasie Żukowo - Gdańsk

 

W dniu 20 kwietnia 2013 r. wczesnym rankiem, 35 członków Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych  Koła w Kościerzynie, wraz z rodzinami udało się na całodniową wycieczkę autokarową szlakami historycznymi na trasie  Żukowo – Gdańsk.

W trakcie podróży prezes Zarządu Koła kol. Roman Jereczek omówił sprawy organizacyjne koła związane z działalnością i  planowanymi imprezami w II i III kwartale 2013 r. , jednocześnie zachęcając do współudziału w działalności koła członków oraz ich rodzin.

Jako pierwszy punkt wycieczki było zwiedzanie Perły Pomorza - klasztoru norbertańskiego w Żukowie. Z profesjonalna wiedzą  przewodnika zapoznano się z dziejami zakonu oraz zabytkami znajdującymi się na terenie kompleksu  klasztornego , niektóre unikatowe na skale światową. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się  zachowane obrazy  i rzeźby sakralne , wystawa ornatów liturgicznych oraz sala regionalna z haftami kaszubskimi.

W Gdańsku spod kościoła św. Barbary przy ul. Długie Ogrody również z przewodnikiem udano się Traktem Królewskim w rejon  Głównego Miasta zwiedzając zabytkowe budowle – bramy wjazdowe, domy dawnych mieszkańców, kościół Mariacki z przyległymi ulicami oraz obowiązkowo fontannę Neptuna. W trakcie zwiedzania zapoznano się z historią  obiektów zabytkowych , dawnym życiem codziennym mieszkańców  grodu nad Motławą oraz arcydziełami malarstwa i rzeźby  w kościele Mariackim. Zwiedzanie w tej części Gdańska zakończono po ok. 4 godzinach pieszej wędrówki na Długim Pobrzeżu w scenerii repliki starego galeonu.

Po konsumpcji ciepłego bigosu z kiełbasą i nabraniu sił do dalszej wędrówki  w grupie zwiedzano pozostałości placówki wojskowej Westerplatte między innymi groby poległych żołnierzy, ruiny koszar oraz wartowni. Ostatnim punktem wycieczki było wejście na kopiec na którym usytuowany jest monumentalny pomnik Obrońców Wybrzeża, gdzie wszyscy uwiecznieni zostali na  wspólnym zdjęciu .

Uczestnicy wycieczki pomimo zmęczenia byli zadowoleni oraz pod wrażeniem i już się przygotowują do kolejnego spotkania integracyjnego. Pogoda była sprzyjająca z lekkim podmuchem wiatru od strony morza.

 

                                                                                              Oprac. J.Landowski

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET