Zarząd Oddziału Okręgowego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Słupsku
Jesteś tutaj Region Gdański    /     ARCHIWUM    /     Koło SEiRP Kościerzyna - wycieczka integracyjna Wejherowo i okolice .    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Siedziba: Słupsk ul. Reymonta /komisariat Policji/ wejście od ulicy A.Mickiewicza, Tel.: 47 7420412, E-mail: emeryci.slupsk@hotmail.com

Koło SEiRP Kościerzyna - wycieczka integracyjna Wejherowo i okolice .

Koło SEiRP Kościerzyna - wycieczka integracyjna Wejherowo i okolice .

 

W dniu 20 września 2014 roku - 27 osób wzięło udział w zorganizowanej przez Zarząd Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Kościerzynie wycieczce integracyjno- krajoznawczej po powiecie wejherowskim - „Duchowej Stolicy Kaszub”. W wycieczce poza członkami koła uczestniczyli również osoby z zaprzyjaźnionego Koła Powiatowego ZEiRP RP Kościerzyna . Wycieczka stanowiła kontynuację zwiedzania miejsc o bogatych walorach architektonicznych, przyrodniczych oraz miejsc pamięci na terenie województwa pomorskiego .

Z Kościerzyny do Wejherowa udaliśmy się wynajętym autokarem z logo powiatu kościerskiego” Powiat kościerski – sercem Kaszub” O godz. 9.00 na miejscu przy pomniku założyciela miasta Jakuba Wejhera oczekiwali na nas prezes koła SEiRP Wejherowo kol. Waldemar Nowoczyn, rzecznik prasowy ZW kol. Henryk Kazimierczak oraz Pani przewodnik . Wspólne zdjęcie pod pomnikiem a następnie zapoznanie z historią miasta w ciekawych opowieściach Pani przewodnik. Z rynku udaliśmy się na zwiedzanie bardzo ciekawych zabytkowych obiektów w obrębie Starego Miasta ( kościoły, pałace, cmentarz, parki) oraz Kalwarię wejherowską. Niestety ze względu na ograniczenia czasowe zwiedziliśmy jedynie najciekawsze obiekty co zajęło prawie 5 godzin Na zakończenie zwiedzania Wejherowa obiad w restauracji „ Trzy Korony” .

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do oddalonego 20 km Gniewina – miejscowość gminna położona w malowniczym terenie z kompleksem „ Kaszubskie Oko” na terenie którego usytuowano figury dinozaurów , Stolemów i wieżę widokową wysokości 44 metrów z której widoków oczywiście skorzystaliśmy mając możliwość zobaczenia przepięknych okolic w promieniu kilkudziesięciu kilometrów w tym jezioro Żarnowieckie i zbiornik elektrowni wodnej wznoszący się nad nią kilkadziesiąt metrów .

Ostatnim etapem wycieczki w drodze powrotnej do Wejherowa był oddalony o 15 km od tego miasta kompleks lasów sosnowych - Piaśnica miejsca martyrologii mieszkańców północnych kaszub podczas II wojny światowej .Pod pomnikiem Ofiar Piaśnicy w imieniu uczestników wycieczki oraz Koła SEiRP Kościerzyna Prezes R Jereczek wraz z wiceprezesem J. Landowski zapalili symboliczny znicz oddając hołd ponad 12.000 ofiarom . Spod pomnika udaliśmy się w zadumie i skupieniu zwiedzać w terenie leśnym mogiły zbiorowe pomordowanych wraz z kaplicą polową . Obszar zwiedzania usytuowany jest na obszarze kilkunastu hektarów.

Na zakończenie wycieczki w imieniu Zarządu Koła SEiRP Kościerzyna na ręce kolegi W Nowoczyn –przekazano pamiątkowe podziękowanie za osobistą pomoc w organizacji i opiekę podczas wycieczki .

Około godz. 20.00 zadowoleni i pełni wrażeń przemijającego dnia powróciliśmy do Kościerzyny . Pogoda oczywiście jak zwykle dopisał .

Oprac. J. Landowski

 

W zał. 11 zdjęć wyk. J. Landowski

Mi M Landowscy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET