Zarząd Oddziału Okręgowego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Słupsku
Jesteś tutaj Archiwum    /     Zeznania podatkowe za 2016 r - poradnik z PIT - OP    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Siedziba: Słupsk ul. Reymonta /komisariat Policji/ wejście od ulicy A.Mickiewicza, Tel.: 47 7420412, E-mail: emeryci.slupsk@hotmail.com

Zeznania podatkowe za 2016 r - poradnik z PIT - OP

Koleżanki i Koledzy!

 

Wielu z Państwa pobiera emerytury i renty. W najbliższych dniach – z tym że nie później niż do końca lutego – otrzymają Państwo z organu emerytalno-rentowego ważny dokument zawierający dane, które są potrzebne do sporządzenia zeznania podatkowego PIT-37.

Dla osób, które w poprzednich latach nie składały zeznań podatkowych do urzędu skarbowego, a chciałyby w tym roku wesprzeć wybraną fundację pożytku publicznego oraz dla tych z Państwa, którzy takie zeznanie składali, ale nie będą korzystali z żadnych ulg podatkowych przewidzianych w 2016 r. Ministerstwo Finansów, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, planuje – już w tym roku – wprowadzenie rewolucyjnego rozwiązania, które umożliwi Państwu przekazanie 1% podatku bez konieczności składania zeznania podatkowego.

 

Na pytanie: co trzeba będzie zrobić? – odpowiedź brzmi: naprawdę niewiele. Wystarczy, że między 15 marca a 10 kwietnia 2017 roku, złożą Państwo w urzędzie skarbowym krótkie oświadczenie (wielkości połowy kartki formatu A4) na formularzu PIT-OP, w którym oprócz swoich danych osobowych podacie jedynie numer wybranej przez Was organizacji pożytku publicznego – w naszym przypadku KRS 0000043188

 

Formularz PIT-OP będzie można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej, czyli zanosząc do urzędu skarbowego lub przesyłając pocztą. Nie trzeba martwić się o dokument z ZUS-u lub KRUS –u, nie trzeba będzie wyliczać kwoty jednego procenta podatku. To zrobi urząd skarbowy, który też bez naszego udziału przekaże kwotę jednego procenta podatku na rachunek bankowy wskazanej przez nas organizacji pożytku publicznego. To naprawdę będzie bardzo proste.

 

Osoby, które za rok 2016 będą wspólnie rozliczać się z małżonkiem lub korzystają z ulgi rehabilitacyjnej także nie będą już musiały sporządzać zeznań podatkowych. Wystarczy, że złożą do urzędu skarbowego w formie elektronicznej wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego na formularzu PIT–WZ, w którym również będzie można podać numer KRS 0000043188.

Po złożeniu tego wniosku urząd skarbowy w ciągu 5 dni roboczych poinformuje Państwa o sporządzeniu tzw. wstępnego zeznania podatkowego na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Tak wypełnione wstępne zeznanie podatkowe będzie można zaakceptować bądź odrzucić lub nawet nie robić niczego, co także będzie oznaczało akceptację.

 

Wzory wniosku o sporządzenie wstępnego zeznania podatkowego PIT–WZ oraz oświadczenia PIT-OP zostaną udostępnione w Urzędzie Skarbowym.

 

Planowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązania sprawiają, że w tym roku każdy – bez wyjątku naprawdę każdy – może w łatwy sposób dołączyć przekazać odpis 1 % na wybrany cel pożytku publicznego.

 

Wykorzystajmy tę szansę! Informujmy tych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą.

 

Razem możemy uczynić wiele dobrego!

ZG SEiRP

Pod poniższym linkiem można pobrac formularz PiT OP (format:pdf) dot. oświadczenia o przekazaniu 1%podatku na rzecz SEiRP.

https://www.slupsk.seirp.pl/ckfinder_pliki/files/DAROWIZNA%20na%20rzecz%20OPP%20-SE%20i%20RP%20%20%20PIT-OP06-03-2017_0001.pdf

 

 

 

 

 

 


Projekt i wykonanie: InforpolNET